Driver; galvanically isolated; gate driver; iCoupler®; SO16-W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADUM5230ARWZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: ADUM5230ARWZ
Product downloads
Specification for Driver; galvanically isolated; gate driver; iCoupler®; SO16-W
| Output current | -300...100mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO16-W |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | galvanically isolated, integrated DC-DC converter |
| Operating voltage | 4.5...5.5/12...18.5V |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Protection | undervoltage |
| Technology | iCoupler® |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Voltage class | 700V |
| Kind of integrated circuit | gate driver, high-/low-side |
| Impulse rise time | 25ns |
| Pulse fall time | 10ns |