Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
AEE01C36-LS
Manufacturer: Advanced Energy
Manufacturer code: AEE01C36-LS
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP4 |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -40...71°C |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Efficiency | 84% |
| Number of outputs | 1 |