Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AEE02C18-L
Manufacturer: Advanced Energy
Manufacturer code: AEE02C18-L
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 2.67A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP6 |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Body dimensions | 50.8x25.4x10.2mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Efficiency | 92% |
| Number of outputs | 1 |