Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AEE03A24-M-1
Manufacturer: Advanced Energy
Manufacturer code: AEE03A24-M
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 3A |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 18...36V DC |
| Case | DIP |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Application | medical applications |
| Body dimensions | 50.8x25.4x12mm |
| Output voltage | 5V |
| Input voltage | 24V DC |
| Efficiency | 89% |
| Number of outputs | 1 |