Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 200A
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
AEP17024
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AEP17024
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 200A
| Mounting | screw type |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact material | copper alloy |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Electrical life | 3000 cycles |
| Coil resistance | 96Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 200A / 400V DC |
| Contact current max. | 200A |
| Relay variant | power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 50ms |
| Coil current | 250mA |