Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 80A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AEP18012
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AEP18012
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 80A
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Body dimensions | 75.5x79x40mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Switched voltage | max. 1kV DC |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 80A / 400V DC |
| Contact current max. | 80A |
| Relay variant | power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9V DC |
| Coil power consumption | 4.2W |
| Coil current | 353mA |