Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 300A; automotive
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
AEV17024
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AEV17024
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 300A; automotive
| Mounting | screw type |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | cables |
| Contact material | copper alloy |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Electrical life | 3000 cycles |
| Coil resistance | 96Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 50ms |
| Coil current | 250mA |