Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 30A; automotive
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
AEV31024
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AEV31024
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 30A; automotive
| Mounting | screw type |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Electrical life | 30000cycles |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.24W |
| Operate time | 50ms |