Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 600A; automotive
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AEVS16012
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AEVS16012
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 600A; automotive
| Mounting | cables |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Leads | cables |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Electrical life | 70000cycles |
| Coil resistance | 32Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 50ms |