Tape: sealing; W: 50mm; L: 33mm; Thk: 1mm; natural (transparent)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AFTC 2510 50MM 33M
Manufacturer: AFTC
Manufacturer code: AFTC 2510 50MM 33M
Product downloads
Specification for Tape: sealing; W: 50mm; L: 33mm; Thk: 1mm; natural (transparent)
| Operating temperature | -40...95°C |
| Colour | natural (transparent) |
| Resistance to | abrasion, UV rays, water |
| Version | single sided |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 1mm |
| Type of tape | sealing |
| Kind of adhesive | acrylic |
| Tape features | flexible, good adhesion to uneven surfaces, high mechanical strength |
| Tensile strength | 25N/mm<sup>2</sup> |
| Density | 0.9g/cm<sup>3</sup> |