Tape: fixing; W: 9mm; L: 5m; D: 0.5mm; V: double-sided; acrylic; 100°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AFTC 5305-1
Manufacturer: AFTC
Manufacturer code: AFTC 5305
Product downloads
Specification for Tape: fixing; W: 9mm; L: 5m; D: 0.5mm; V: double-sided; acrylic; 100°C
| Operating temperature | max. 100°C |
| Colour | transparent |
| Resistance to | impact loads, most of solvents, UV rays |
| Version | double-sided |
| Width | 9mm |
| Length | 5m |
| Thickness | 500µm |
| Tape application | bonding, fixing, mechanically demanding applications, sealing |
| Type of tape | fixing |
| Agent application | glass, plastics |
| Tape material | acrylic |
| Kind of adhesive | acrylic |