Tape: velcro; W: 12mm; L: 25m; D: 0.25mm; acrylic; transparent
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AFTC EC8502-3
Manufacturer: AFTC
Manufacturer code: AFTC EC8502
Product downloads
Specification for Tape: velcro; W: 12mm; L: 25m; D: 0.25mm; acrylic; transparent
| Operating temperature | -30...90°C |
| Colour | transparent |
| Resistance to | most of solvents, UV rays |
| Width | 12mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 250µm |
| Tape application | fixing |
| Type of tape | velcro |
| Kind of adhesive | acrylic |
| Tape features | possibility of disconnecting and re-connecting |