Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; 0.3A/125VAC; 1A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AGN200S12J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AGN200S12J
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; 0.3A/125VAC; 1A/30VDC
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgPd/Au 0,2μm |
| Body dimensions | 10.6x5.7x9mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Switched voltage | max. 110V DC, max. 125V AC |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.3A / 125V AC |
| Contact current max. | 1A |
| Relay variant | signal, subminiature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9V DC |