Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 3VDC; Icontacts max: 1A; GN
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
AGN260S03
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AGN260S03
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 3VDC; Icontacts max: 1A; GN
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgPd |
| Body dimensions | 10.6x5.7x9mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 90Ω |
| Rated coil voltage | 3V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.3A / 125V AC |
| Contact current max. | 1A |
| Relay variant | miniature, monostable, sensitive, signal |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 100mW |
| Operate time | 4ms |
| Coil current | 33.3mA |