Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 1.5VDC; Icontacts max: 2A
Multiples:
1800.0
Minimum quantity:
1800.0
Product code:
AGQ210S1HZ
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AGQ210S1HZ
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 1.5VDC; Icontacts max: 2A
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgPd |
| Body dimensions | 10.6x7.2x5.4mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.3A / 125V AC |
| Contact current max. | 2A |
| Relay variant | bistable, miniature, signal |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 100mW |
| Operate time | 4ms |
| Coil current | 66.7mA |