Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 3A/125VAC; ON-(ON)
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
AH1560619-A
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AH1560619-A
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 3A/125VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Contact material | AgNi + Au |
| Max. contact resistance: | 30mΩ |
| Body dimensions | 12.8x6x7mm |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.47N |