Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPST-NO
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AH7121
Manufacturer: HIGHLY
Manufacturer code: AH7121
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPST-NO
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Max. contact resistance: | 25mΩ |
| Body dimensions | 54x59x21.4mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.8N |
| Lever length | 48mm |