Limit switch; oblong metal roller Ø12,4mm; NO + NC; 5A; IP64
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AH8112
Manufacturer: HIGHLY
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Limit switch; oblong metal roller Ø12,4mm; NO + NC; 5A; IP64
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP64 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | metal, plastic |
| Body dimensions | 64x28x25mm |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 4 |
| AC contacts rating @R | 5A / 125V AC |
| Connection | strain relief |
| Contact current max. | 5A |
| Kind of actuator | oblong metal roller Ø12,4mm |