Fuse: fuse; quick blow; 1.5A; 600VAC; 600VDC; ceramic,cylindrical
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AHC-1-5-R
Manufacturer: EATON/Bussmann
Manufacturer code: AHC-1-5-R
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 1.5A; 600VAC; 600VDC; ceramic,cylindrical
| Resistance | 250mΩ |
| Kind of fuse | ceramic, cylindrical, miniature |
| Contact plating | nickel plated |
| Series | AHC |
| Contact material | brass |
| Current rating | 1.5A |
| Rated voltage | 600V AC, 600V DC |
| Voltage drop | 0.55V |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |