Fuse: fuse; quick blow; 25A; 500VAC; 500VDC; ceramic,cylindrical
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AHCF-25-R
Manufacturer: EATON/Bussmann
Manufacturer code: AHCF-25-R
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 25A; 500VAC; 500VDC; ceramic,cylindrical
| Resistance | 3.9mΩ |
| Kind of fuse | ceramic, cylindrical, miniature |
| Contact plating | nickel plated |
| Contact material | brass |
| Current rating | 25A |
| Rated voltage | 500V AC, 500V DC |
| Voltage drop | 0.175V |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |