Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 330Ω; 250W; ±1%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AHP250W-330RF
Manufacturer: SR PASSIVES
Manufacturer code: AHP250W-330RF
Product downloads
Specification for Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 330Ω; 250W; ±1%
| Mounting | screw |
| Resistance | 330Ω |
| Type of resistor | wire-wound |
| Tolerance | ±1% |
| Leads | M8 screws |
| Application | breaking resistor |
| Body dimensions | 114x77x54.5mm |
| Mounting holes pitch | 76mm |
| Temperature coefficient | 50ppm/°C |
| Kind of resistor | with heatsink |
| Number of mounting holes | 4 |