Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 16A; 16A/277VAC; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AHQSH112DM2F00G
Manufacturer: ANYTEK
Manufacturer code: AHQSH112DM2F00G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 16A; 16A/277VAC; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contact material | silver alloy |
| Coil resistance | 400Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 277V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 360mW |