Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 10A; 10A/250VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AHQSH112LM1F00G
Manufacturer: AMPHENOL ANYTEK
Manufacturer code: AHQSH112LM1F00G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 10A; 10A/250VAC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contact material | silver alloy |
| Coil resistance | 720Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 200mW |