Module: servo drive; 2-phase,bipolar,stepper,with encoder; 60W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AIS-42LA-B
Manufacturer: AUTONICS
Manufacturer code: AIS-42LA-B
Product downloads
Specification for Module: servo drive; 2-phase,bipolar,stepper,with encoder; 60W
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | 0...50°C |
| IP rating | IP20 |
| Maximum current | 1.7A |
| Kit contents | DC motor, motor driver |
| Power consumption | 60W |
| Additional functions | brake, current sense feedback |
| Resolution | 10000imp/revol. |
| Kind of motor | 2-phase, bipolar, stepper, with encoder |
| Motors features | step 1,8° |