Fan: DC; axial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AK-174BK-B
Manufacturer: Akasa Holland B.V.
Manufacturer code: AK-174BK-B
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating voltage | 12V DC |
| Colour | black |
| Leads | 3pin |
| Current rating | 120mA |
| Quantity in package | 1pcs. |
| Additional functions | speed sensor |
| Rotational rate/speed | 1700rpm |
| Fan dimensions | 120x120x25mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Static pressure | 1.78mm H<sub>2</sub>O |