Crocodile clip; 6A; 70VDC; yellow; Grip capac: max.6mm; 15mΩ; 33VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AK 7002 SN / GE
Manufacturer: SCHÜTZINGER
Manufacturer code: AK 7002 SN / GE
Product downloads
Specification for Crocodile clip; 6A; 70VDC; yellow; Grip capac: max.6mm; 15mΩ; 33VAC
| Operating temperature | -25...60°C |
| Colour | yellow |
| Contact plating | tinned |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 70V DC, 33V AC |
| Grip capacity | max. 6mm |
| Type of test accessories | crocodile clip |
| Socket size | 4mm |