Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 5VDC; 8A; 8A/250VAC; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AKE105DM00G
Manufacturer: ANYTEK
Manufacturer code: AKE105DM00G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 5VDC; 8A; 8A/250VAC; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | silver alloy |
| Coil resistance | 125Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 8A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 200mW |