Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 9VDC; 5A; 5A/250VAC; 5A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AKE109D00G
Manufacturer: AMPHENOL ANYTEK
Manufacturer code: AKE109D00G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 9VDC; 5A; 5A/250VAC; 5A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | silver alloy |
| Coil resistance | 405Ω |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 200mW |