Diode: switching; SMD; 600V; 1A; 35ns; SMA; Ufmax: 1.7V; Ifsm: 30A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AKS0011
Manufacturer: AKYGA SEMI
Manufacturer code: AKS0011
Product downloads
Specification for Diode: switching; SMD; 600V; 1A; 35ns; SMA; Ufmax: 1.7V; Ifsm: 30A
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Reverse recovery time | 35ns |
| Type of diode | rectifying |