Diode: switching; THT; 100V; 0.15A; reel,tape; Ifsm: 0.5A; DO35
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AKS0087
Manufacturer: AKYGA SEMI
Manufacturer code: AKS0087
Product downloads
Specification for Diode: switching; THT; 100V; 0.15A; reel,tape; Ifsm: 0.5A; DO35
| Mounting | THT |
| Case | DO35 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward impulse current | 500mA |
| Load current | 150mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 600mW |
| Type of diode | switching |