Relay: electromagnetic industrial; DPDT; 24VDC; 20A/277VAC; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AL2C20PCM4LD02400G
Manufacturer: AMPHENOL ANYTEK
Manufacturer code: AL2C20PCM4LD02400G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic industrial; DPDT; 24VDC; 20A/277VAC; PCB
| Mounting | PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 21.5x28x36mm |
| Coil resistance | 650Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 28V DC |
| Contact current max. | 20A |
| Coil power consumption | 1.1W |