Tape: shielding; W: 12mm; L: 33m; Thk: 40um; acrylic conductive; 6%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AL40C ALUMINIOWA Z KLEJEM 12MM-33M
Manufacturer: IPT
Manufacturer code: AL40C ALUMINIOWA Z KLEJEM 12MM-33M
Product downloads
Specification for Tape: shielding; W: 12mm; L: 33m; Thk: 40um; acrylic conductive; 6%
| Operating temperature | -40...120°C |
| Material | aluminium |
| Width | 12mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 78µm |
| Tape application | discharge of static electricity, earthing, shielding |
| Type of tape | shielding |
| Conform to the norm | UL 510 |
| Adhesion to steel | 4N/cm |
| Elongation at rupture | 6% |
| Tensile strength | 50N/cm |