IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AL8861Y-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AL8861Y-13
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT89-5 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Efficiency | 95% |
| Kind of integrated circuit | LED driver |
| Max operating temperature | 85°C |