IC: driver; buck; LED driver; V-DFN3030-8; 1A; Ch: 1; 5÷55VDC; 97%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AL8862QFGEAW-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AL8862QFGEAW-7
Specification for IC: driver; buck; LED driver; V-DFN3030-8; 1A; Ch: 1; 5÷55VDC; 97%
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | linear dimming, PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Efficiency | 97% |
| Kind of integrated circuit | LED driver, DC/DC converter |