Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 6VDC; Icontacts max: 5A
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
ALDP1F06
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: ALDP1F06
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 6VDC; Icontacts max: 5A
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Coil resistance | 180Ω |
| Rated coil voltage | 6V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 277V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | miniature, monostable, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 200mW |
| Operate time | 10ms |
| Coil current | 33.3mA |