Product code: AM100EBO-4812SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM100EBO-4812SNZ
  • Output current
  • Mounting
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 100W; Uin: 36÷75V; Uout: 12VDC; Iout: 8.3A; 27g
Output current 8.3A
Mounting THT
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 93%