Product code: AM100QB-4812SH22-NZ-M
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM100QB-4812SH22-NZ-M
  • Output current
  • Case
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 100W; Uin: 18÷75V; Uout: 12VDC; Iout: 8.3A; 90g
Output current 8.3A
Case Quarter Brick
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 92%