AM10C-2412S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10C-2412S-NZ
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 18÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 0.83A; 1"x1"
| Output current | 830mA |
| Mounting | THT |
| Power | 10W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Body dimensions | 25.4x25.4x11.7mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 87% |