Product code: AM10C-2412S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10C-2412S-NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 18÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 0.83A; 1"x1"
Output current 830mA
Mounting THT
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Body dimensions 25.4x25.4x11.7mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%