AM10CW-2409D-NZ-ST
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10CW-2409D-NZ-ST
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: -9VDC; Uout2: 9VDC; 1"x1"
| Mounting | on panel |
| Power | 10W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Series | AM10CW-NZ |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 86% |
| Output current 2 | 550mA |
| Output voltage 2 | 9V DC |