Product code: AM10CW-2424S-NZ-ST
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10CW-2424S-NZ-ST
  • Output current
  • Protection
  • Series
  • Output voltage
  • Input voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: 24VDC; Iout: 410mA; 1"x1"
Output current 410mA
Mounting on panel
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10CW-NZ
Output voltage 24V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%