Product code: AM10CW-4812S-NZ-ST
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10CW-4812S-NZ-ST
  • Output current
  • Protection
  • Series
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 18÷75V; Uout: 12VDC; Iout: 830mA; 1"x1"
Output current 830mA
Mounting on panel
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10CW-NZ
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%