Product code: AM10E-4805SZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10E-4805SZ
  • Output current
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 36÷72V; 5VDC; Iout: 2A; 2"x1"; 30g
Output current 2A
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, short circuit protection
Series AM10E-Z
Body dimensions 50.8x25.4x10.16mm
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 84%