Product code: AM10EW-11003SH22-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10EW-11003SH22-NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 40÷160V; Uout: 3.3VDC; Iout: 2.4A; 2"x1"
Output current 2.4A
Mounting THT
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10EW-NZ
Body dimensions 50.8x25.4x11.8mm
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 76%