Product code: AM10EW-11012S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10EW-11012S-NZ
  • Series
  • Body dimensions
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 40÷160V; 12VDC; Iout: 833mA; 2"x1"; 22g
Output current 833mA
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series AM10EW-NZ
Body dimensions 50.8x25.4x11.8mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 85%