Product code: AM10EW-2412SH30-NZ-STD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10EW-2412SH30-NZ-STD
  • Output current
  • Mounting
  • Mounting
  • Output voltage
  • Input voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 833mA; 2"x1"
Output current 833mA
Mounting on panel, for DIN rail mounting (optional)
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10EW-NZ
Output voltage 12V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 86%