Product code: AM10G-1215NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10G-1215NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷18V; Uout: 15VDC; Iout: 670mA; SIP8
Output current 670mA
Mounting THT
Case SIP8
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10G-NZ
Body dimensions 22x9.5x12mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 84%