Product code: AM10GH-2409NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10GH-2409NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: 9VDC; Iout: 1.11A; SIP8; 5.5g
Output current 1.11A
Mounting THT
Case SIP8
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10GH-NZ
Body dimensions 22x9.5x12mm
Output voltage 9V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86%