Product code: AM10OW-2412SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10OW-2412SNZ
  • Input voltage
  • Insulation voltage
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 0.833A; THT
Output current 833mA
Mounting THT
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series AM10OW-NZ
Output voltage 12V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%