Product code: AM10T-1205DNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM10T-1205DNZ
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷18V; Uout: -5VDC; Uout2: 5VDC; Iout: -1A
Mounting THT
Case DIP24
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Series AM10T-NZ
Body dimensions 32x20x10.8mm
Output voltage -5V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 83%
Output current 2 1A
Output voltage 2 5V DC